Haberler

Hanover, Almanya

CEJA makalesi, Sayı 1, Kasım 2013

Massey Ferguson'un CEJA (Avrupa Genç Çiftçiler Konseyi) ile işbirliği yapacağı duyurusu ile birlikte Matteo Bartolini'yi yakaladık.

Matteo BartoliniEn son CEJA Başkanı seçilen Matteo Bartolini bize Almanya'daki Agritechnica Fuarı'nda organizasyon ve görünüm ile ilgili daha fazla şey anlattı. Bu, MF'in web sitesindeki düzenli CEJA yayınlarından ilki olacaktır, yeni haberleri okumak için her ay göz atın.

MF: Yeni göreviniz için sizi tebrik ederiz!

MB: Teşekkürler! Bu göreve seçilmiş olmaktan onur duyuyorum. Bu, genç çiftçiler için kritik bir dönem. Avrupa tarımı gerçek bir demografik zorlukla karşı karşıyadır. Günümüzde Avrupa'daki çiftçilerin %6'sı 35 yaşın altında ve üçte biri de 65 yaşın üzerindedir. Bunun sürdürülebilir olmadığı açıkça görülmektedir.

 

MF: Bize CEJA hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
MB:
CEJA, 28 AB ülkesinde, Avrupa'daki yaklaşık 1,8 milyon genç çiftçiyi temsil eden 30 ulusal organizasyondan meydana gelmektedir. Tarım sektörünün en önemli destekleyicilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bizim öncelikli hedefimiz, gençlerin çiftçiliğe teşvik edilmesi ve genç çiftçilerin bilgilendirilmesi, eğitilmesi ve temsil edilmesidir. İletişim ve diyalog forumu olarak görev yapıyor ve çiftçilikle ilgili konulara halkın ilgisini çekmeye çalışıyoruz.

MF: Geçmiş deneyimlerinizden bahseder misiniz?
MB: Çiftlik işine 2004 yılında İtalya Umbria'da başladım. Ulusal düzeyde, İtalya Genç Çiftçiler Derneğinde (AGIA) yoğun çalışmalar yürüttüm. Çiftlik, keten ve yer mantarı yetiştirme,tarım turizmi ve eğitim faaliyetleri gibi çok farklı sektörlerde faaliyet göstermektedir.

MF: Sponsorluk anlaşmamız bizim için gerçekten heyecan verici. CEJA için Massey Ferguson neden bu kadar iyi bir ortak?
MB: Tarım ekipmanları dünyasında önemli bir küresel oyuncu olarak, Massey Ferguson hem bugün hem de yarın için güvenilir, verimli makineler üretiyor. İşte bu nedenden ötürü aramızdaki ortaklık son derece anlamlı. Birlikte, çiftçiliğin geleceğini temsil ediyoruz. Önümüzdeki yıl, Avrupa tarımı ve genç çiftçiler için daha yenilikçi ve sürdürülebilir bir gelecek sağlamak üzere Massey Ferguson ile birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum."
 
MF: CEJA ne tür faaliyetler içerisinde yer alıyor?

MB: Seminerler, ziyaretler, konferanslar düzenliyor, raporlar yazıyor ve genç çiftçilerin endişelerini Avrupa'daki kurumlara iletiyoruz. Örneğin CEJA kampanyası olan Geleceğin Gıda Çiftçileri, yeni Ortak Tarım Politikasında genç çiftçiler için oldukça güçlü tedbirler alınmasına yardımcı olmuş ve Avrupa Komisyonunun CAP İletişim Ödüllerinde ikinciliği almıştır.

Bizler, tarım sektöründe farkındalığın arttırılmasında oldukça rol oynamaktayız örneğin milyonlarca çocuğa ulaşan çeşitli eğitim projelerinde okullarla birlikte çalışıyoruz. Tüm Avrupa'da ve dünya çapında genç çiftçi örgütleri ile tarım kuruluşları ve dernekleri ile devamlı iletişim halindeyiz. Aynı zamanda çeşitli uluslararası gençlik organizasyonları ile de güçlü bağlantılarımız bulunuyor.

MF: Mevcut sorunlardan birkaçına örnek verebilir misiniz?
MB: Gelecek on yıllar içerisinde gıda güvenliğini sağlamak üzere dünya çapındaki genç çiftçiler için halk desteğini arttırmak istiyoruz. Çiftçiliğe başlamanın önündeki mevcut engeller arasında arazi, sermaye ve krediye erişim, yüksek yatırımlarda düşük getiriler ve uzun vadeli perspektiflerin bulunmayışı yer almaktadır. Bu durum, geçtiğimiz günlerde genç çiftçiler için destek önlemlerinin arttırılmasının önünü açan CAP - Ortak Tarım Politikası - reformu ile birlikte kurula götürülmüştür ancak yine de halen güçlü ve etkin bir uygulama yapılması gerekmektedir. CEFA bunu desteklemek üzere son derece sıkı çalışacaktır.

Gelecek on yıllar içerisinde gıda güvenliğini sağlamak üzere dünya çapındaki genç çiftçiler için halk desteğini arttırmak istiyoruz.