Haberler

CEJA makalesi, Sayı 9, Temmuz 2014

CEJA'nın (Avrupa Genç Çiftçiler Konseyi) bu ayki makalesinde, Başkan Matteo Bartolini CAP için uygulama planlarını anlatıyor.

MF: Avrupa Birliği (AB) Üye Ülkeleri için Ortak Tarım Politikası uygulama planlarını Avrupa Komisyonu'na sunmak üzere son teslim tarihi de yaklaşıyor. Bunun olası etkisi nedir?
MB: Önceden bu sütunda tartıştığımız gibi yeni CAP, herkes için, yani Üye Ülkeler, bölge ve çiftçiler için esnekliğe odaklanıyor. Bunun anlamı, şu anda yeni CAP' in etkisine dair açık bir görüşe sahip olmanın ne kadar zor olduğudur. Üye Ülkeler ve çiftçilerin kullanımına açık olan seçenekleri biliyoruz, ancak bunlardan hangilerinin seçileceğini ve seçilenlerin nasıl uygulanacağını bilmiyoruz.

MF: Bu bir endişe kaynağı mı?
MB: Üye Ülkelerin bu önlemlerin etkisini arttırmak yerine azaltmaya girişmesi halinde, genç çiftçiler için alınan önlemlerin uygulanması CEJA için bir endişe kaynağı. Bu durum, kendi Üye Ülkelerinin tarım alanındaki gençlere verdikleri desteğe ve CAP uygulamalarına göre AB çapında genç çiftçiler için adil olmayan bir ortam yaratıyor.

MF: Bu durumda tam olarak nerede duruyoruz?
MB: Konseyin geçen ayki toplantısında, özellikle Doğrudan Ödemeler (gelir desteği) dosyası altındaki önemli bütçe konuları hakkında tüm Bakanlardan uygulama ile ilgili planları konusunda Konsey'e ve Komisyon'a bir brifing vermeleri talep edildi. Bu, Doğrudan Ödemeler ve Kırsal Gelişim bütçeleri arasındaki transfer olasılığını, çifte yardım düzeylerini, etkin çiftçi gereksinimlerini, üst limit kullanımını ve yeniden dağıtım önlemlerini içeriyor. Buna ek olarak genç çiftçilerin ekstraları için hesaplama yöntemi ve hektar limiti vardır (Üye Ülkelerin dört hesaplama yöntemi arasından seçim yapma seçeneği mevcuttur).

MF: CEJA’nın pozisyonu nedir?
MB: CEJA, mümkün olan her yerde genç çiftçiler için ödemeyi maksimize etmek üzere maksimum 90ha'ya göre tarım sektörleri için en uygun olan hesaplama yöntemini seçmek üzere Üye Ülkelere çağrı yapmıştır. Anlaşılacağı gibi, hangi Üye Ülke' de bulunduğunuza göre genç çiftçiler için doğrudan ödemelerin hesaplama yöntemi değişeceğinden, alacağınız yardım düzeyleri de önemli ölçüde değişiklik gösterebilir. Ne var ki, işletmelerinin ilk beş yılını yaşayan ve kriterlere uyan her bir genç çiftçi ek bir ödeme alacaktır. Aslında iyi haber de budur.

MF: Sonraki adımlar nelerdir?
MB: Çiftçilerin alacakları destek hakkında en kısa süre içinde bilgi sahibi olmaları elzemdir; böylece, yatırımlarını mümkün olduğunca erken bir zamanda planlayabilirler. Bu sayede, çiftliklerinin geleceği için doğru kararları almak üzere gereksindikleri perspektife sahip olabileceklerdir. Hava koşulları, haşereler ve hastalıklar gibi tahmin edilemeyen faktörlerin yanı sıra fiyat dalgalanmaları ve piyasa belirsizliği de göz önüne alındığında, çiftçiler için uzun vadeli öngörüler de bulunmak zaten yeterince zordur. Ne yazık ki, geçen ayki Konsey toplantısında çok az sayıda Üye Ülke CAP uygulama planlarına dair ayrıntılı bir açıklama sunabilmiştir. Bunun nedeni toplantının kısmen çok özel bir konuya, geçen ayki sütunda tartıştığımız süt sektörünün geleceğine odaklanmış olmasıdır. Her ne kadar İngiltere ve Fransa dahil bazı Üye Ülkeler planlarını yayınlamış olsalar da, diğer ülkeler 2015 başında ödemelerinin ne olacağını öğrenmek için (en erken) 1 Ağustos 2014'e kadar bekleyeceklerdir. Bu arada CEJA,
mümkün olduğunca çok bilgi toplamaya çalışmakta ve Avrupa çapındaki genç çiftçilerimizi bilgilendirmektedir; böylece bu çiftçiler en azından nasıl bir destek alacakları ile ilgili bir fikre sahip olacaklardır.

Matteo Bartolini veya CEJA ile iletişime geçmek isterseniz, şu eposta adresine posta gönderebilirsiniz: allusers@ceja.eu

Şuraya gidin: Massey Ferguson Küresel Facebook sayfası
Şuraya gidin: CEJA Genç Çiftçiler Facebook sayfası